EAC Logo

LIST OF SHORTLISTED CANDIDATES AND INTERVIEWS SCHEDULE - PANEL 1 (EACJ)

EAC logo web adverts
EAST AFRICAN COMMUNITY

LIST OF SHORTLISTED CANDIDATES AND INTERVIEWS SCHEDULE

We would like to inform the following applicants that they have been shortlisted for the positions at the East African Court of Justice (EACJ) below.

The interviews will be conducted through Video Conferencing System. The shortlisted candidates are required to go to the Ministry Responsible for EAC Affairs in their respective Capitals with their original Certificates.

The time of the Interviews will be communicated to the candidates individually.

 

SCHEDULE FOR INTERVIEWING CANDIDATES 2021-EACJ (1st PANEL)

DAY 1

POSITION

CANDIDATE

COUNTRY

DATE

VENUE

DEPUTY REGISTRAR
EACJ

       

1.     Ndayikengurukiye Michel

REPUBLIC OF BURUNDI                   

18th   October 2021         

Ministry of East African Community Affairs
Street 28 Novembre
Ex-Building de l’OMS, Bujumbura (V.C Room)

2.     Mutimura Christine

REPUBLIC OF RWANDA

18th   October 2021

Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation
4th Floor, MINAFFET Building, Kimihurura, Kigali  (V.C Room)

3.     Michel Mwima

REPUBLIC OF RWANDA

18th   October 2021

Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation
4th Floor, MINAFFET Building, Kimihurura, Kigali  (V.C Room)

4.     Stephen Mugume

REPUBLIC OF RWANDA

18th   October 2021

Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation
4th Floor, MINAFFET Building, Kimihurura Kigali
(V.C Room)

5.     Dr. Kuajien Lual Wechtuor

REPUBLIC OF SOUTH SUDAN

18th   October 2021

Ministry of East African Community Affairs
Hai Cinema,
Juba
(V.C Room)

6.     Francis Cecil Ramadhani

UNITED REPUBLIC OF TANZANIA

18th   October 2021

Ministry of Foreign Affairs and East African Cooperation, Government City, Mtumba Area, Dodoma,Tanzania (V.C Room)

7.     Ally Possi

UNITED REPUBLIC OF TANZANIA

18th   October 2021

Ministry of Foreign Affairs and East African Cooperation, Government City, Mtumba Area, Dodoma,Tanzania (V.C Room)

8.     Angela Maria Benedict Teye

UNITED REPUBLIC OF TANZANIA

18th   October 2021

Ministry of Foreign Affairs and East African Cooperation, Government City, Mtumba Area, Dodoma,Tanzania (V.C Room)

 

DAY 2

POSITION

CANDIDATE

COUNTRY

DATE

VENUE

 

COURT ADMINISTRATOR
EACJ

     

1.     Ferdinand Nakintije

REPUBLIC OF BURUNDI

19th   October 2021

Ministry of East African Community Affairs
Street 28 November
Ex-Building de l’OMS , Bujumbura (V.C Room)

2.  Germain Rusingiza

REPUBLIC OF RWANDA

19th   October 2021

Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation
4th Floor, MINAFFET Building, Kimihurura Kigali (V.C Room)

3.  Kuol Akok Deng

REPUBLIC OF SOUTH SUDAN               

19th   October 2021           

Ministry of East African Community Affairs
Hai Cinema,
Juba (V.C Room)

4.   Omari Hassani Kingwele

UNITED REPUBLIC OF TANZANIA

19th   October 2021

Ministry of Foreign Affairs and East African CooperationGovernment City, Mtumba Area, Dodoma, Tanzania (V.C Room)

5.     Theresia Mathew Sedoyeka        

UNITED REPUBLIC OF TANZANIA

19th   October 2021

Ministry of Foreign Affairs and East African Cooperation Government City, Mtumba Area, Dodoma, Tanzania (V.C Room)

6.     Alexander Martin Saba

UNITED REPUBLIC OF TANZANIA

19th   October 2021

Ministry of Foreign Affairs and East African Cooperation Government City,  Mtumba Area, Dodoma, Tanzania (V.C Room)

 

DAY 3

POSITION

CANDIDATE

COUNTRY

DATE

VENUE

 

SENIOR PERSONAL SECRETARY TO JUDGE PRESIDENT

   

1.     Adagi Lucy Vihenda Chisnell    

REPUBLIC OF KENYA

20th   October 2021

Ministry of East African Community and
Regional Development
16-19th Floor, Co-operative Bank Building
Haile Selassie Avenue, Nairobi   (V.C Room)

2.     Dorcas Anyango Onyiso

REPUBLIC OF KENYA            

20th   October 2021     

Ministry of East African Community and
Regional Development
16-19th Floor, Co-operative Bank Building
Haile Selassie Avenue, Nairobi  (V.C Room)

3.     Esther Wangari Hahanyu

REPUBLIC OF KENYA

20th   October 2021

Ministry of East African Community and
Regional Development
16-19th Floor, Co-operative Bank Building
Haile Selassie Avenu (V.C Room)

4.     Betty Kamunvi Nankya

REPUBLIC OF UGANDA

20th   October 2021

Ministry of East African Community Affairs
2nd Floor, Kingdom Kampala Building
Plot 31A - 35A & 37A - 39A
Nile Avenue, Kampala (V.C Room)

 

DAY 4

POSITION

CANDIDATE

COUNTRY

DATE

VENUE

 

PERSONAL ASSISTANT TO JUDGE PRESIDENT EACJ

 

           

1.      Nakintije Ferdinand

REPUBLIC OF BURUNDI

21st  October 2021

Ministry of East African Community Affairs
Street 28 Novembre
Ex-Building de l’OMS, Bujumbura  (V.C Room)

2.      Hagabimana Gilbert

REPUBLIC OF BURUNDI

21st  October 2021

Ministry of East African Community Affairs
Street 28 Novembre
Ex-Building de l’OMS, Bujumbura (V.C Room)

3.      Ntawuyamara Germain

REPUBLIC OF BURUNDI

21st  October 2021

Ministry of East African Community Affairs
Street 28 Novembre
Ex-Building de l’OMS, Bujumbura (V.C Room)

4.      Olivier Mushimire

REPUBLIC OF RWANDA

21st  October 2021

Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation
4th Floor, MINAFFET Building, Kimihurura, Kigali (V.C Room)

5.      Germain Rusingiza

REPUBLIC OF RWANDA

21st  October 2021

Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation
4th Floor, MINAFFET Building, Kimihurura, Kigali (V.C Room)

6.      Antoinette Umuhoza

REPUBLIC OF RWANDA         

21st  October 2021            

Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation
4th Floor, MINAFFET Building, Kimihurura, Kigali (V.C Room)

7.     Garang J. Bul AGUER                    

REPUBLIC OF SOUTH SUDAN

21st  October 2021

Ministry of East African Community Affairs
Hai Cinema, Juba  (V.C Room)

8.     Nabaasa Annah

REPUBLIC OF UGANDA

21st  October 2021

Ministry of East African Community Affairs
2nd Floor, Kingdom Kampala Building
Plot 31A - 35A & 37A - 39A
Nile Avenue, Kampala (V.C Room)

9.     Okello Eugene Pacelli

REPUBLIC OF UGANDA

21st  October 2021

Ministry of East African Community Affairs
2nd Floor, Kingdom Kampala Building
Plot 31A - 35A & 37A - 39A
Nile Avenue, Kampala (V.C Room)

10.   Tweny Simon

REPUBLIC OF UGANDA

21st  October 2021

Ministry of East African Community Affairs
2nd Floor, Kingdom Kampala Building
Plot 31A - 35A & 37A - 39A
Nile Avenue, Kampala (V.C Room)

11.  Nina Edward Mongoi Sokoine

UNITED REPUBIC OF TANZANIA

21st  October 2021

Ministry of Foreign Affairs and East African CooperationGovernment City, Mtumba Area, Dodoma,Tanzania (V.C Room)

12.  Kashero Respicius Rweyemamu

UNITED REPUBIC OF TANZANIA

21st  October 2021

Ministry of Foreign Affairs and East African CooperationGovernment City,  Mtumba Area, Dodoma,Tanzania (V.C Room)

13.  Juma Fikirini

UNITED REPUBIC OF TANZANIA

21st  October 2021

Ministry of Foreign Affairs and East African Cooperation Government City, Mtumba Area, Dodoma,Tanzania  (V.C Room)

 

DAY 5

POSITION

CANDIDATE

COUNTRY

DATE

VENUE

SENIOR PERSONAL SECRETARY TO PRINCIPAL JUDGE EACJ           

1.     Helen Nyokabi Kamau

REPUBLIC OF KENYA

22nd  October 2021

Ministry of East African Community and
Regional Development
16-19th Floor, Co-operative Bank Building
Haile Selassie Avenue, Nairobi (V.C Room)

 

2.     Dorcas Anyango Onyiso

REPUBLIC OF KENYA

22nd  October 2021

Ministry of East African Community and
Regional Development
16-19th Floor, Co-operative Bank Building
Haile Selassie Avenue, Nairobi (V.C Room)

 

3.     Betty Kamunvi Nankya

REPUBLIC OF UGANDA

22nd  October 2021

Ministry of East African Community Affairs
2nd Floor, Kingdom Kampala Building
Plot 31A - 35A & 37A - 39A
Nile Avenue, Kampala (V.C Room)

PERSONAL SECRETARY  EACJ

 

1.     Florence Ndayizeye

REPUBLIC OF BURUNDI

22nd  October 2021

Ministry of East African Community Affairs
Street 28 Novembre
Ex-Building de l’OMS  , Bujumbura (V.C Room)

 

2.     Mayende, Mable

REPUBLIC OF KENYA

22nd  October 2021

Ministry of East African Community and
Regional Development
16-19th Floor, Co-operative Bank Building
Haile Selassie Avenue, Nairobi  (V.C Room)

 

3.     Ogany, Mildred Atieno

REPUBLIC OF KENYA

22nd  October 2021

Ministry of East African Community and
Regional Development
16-19th Floor, Co-operative Bank Building
Haile Selassie Avenue, Nairobi  (V.C Room)

 

4.     Nabagereka Sarah

REPUBLIC OF UGANDA

22nd  October 2021

Ministry of East African Community Affairs
2nd Floor, Kingdom Kampala Building
Plot 31A - 35A & 37A - 39A
Nile Avenue, Kampala, Kampala (V.C Room)


East African Community
EAC Close
Afrika Mashariki Road
P.O. Box 1096
Arusha
United Republic of Tanzania

Tel: +255 (0)27 216 2100
Fax: +255 (0)27 216 2190
Email: eac@eachq.org